Σήμερα, Δευτέρα (5/2), ο καιρός θα είναι γενικά αίθριος με αραιές νεφώσεις κατά περιόδους, κυρίως στα βόρεια.
Οι άνεμοι θα πνέουν από δυτικές διευθύνσεις 3 με 5, ενώ από το απόγευμα στα νότια θα φτάσουν τοπικά και στους 6 μποφόρ. Η θερμοκρασία θα ανέβει, φτάνοντας τους 18 με 20 βαθμούς Κελσίου στις περισσότερες περιοχές, ξεπερνώντας τα κανονικά επίπεδα κατά 5 με 6 βαθμούς.
Τις πρωινές ώρες στα βόρεια ηπειρωτικά, προσοχή, καθώς ενδέχεται να υπάρξει παγετός σε κάποιες περιοχές.